Piotr Ogrodzki
Spotkałem ciekawych ludzi
Gdzieś w połowie lat osiemdziesiątych przy Ministerstwie Kultury powstał Ośrodek Informacyjno-Koordynacyjny Ochrony Obiektów Muzealnych - komórka której zadaniem była ochrona dóbr kultury a zwłaszcza muzeów i ich zbiorów. Jej kierownikiem był Piotr Ogrodzki.
Zorganizował on nieduży ale sprawny zespół fachowców związanych z ochroną który:
- stworzył zasady selekcji firm którym można było spokojnie, ze względu na ich sprawdzoną fachowość zlecić montaż systemów zabezpieczeń - stworzona został lista firm polecanych,
- zbierał dane o kradzieżach dział sztuki i ich losach tworząc katalogi dzieł zaginionych,
- wydawał wewnętrzny biuletyn z artykułami o zasadach ochrony,
- kontrolował prawidłowość instalowanych i istniejących zabezpieczeń
- przeprowadzano szkolenia personelu muzeów.
Piotr Ogrodzki umarł w kilka lat po sławnej kradzieży napisu z KL Auschwitz "Arbeit macht frei". Pomimo upływu lat pozytywne skutki jego działalności są widoczne i po latach czasami w zupełnie nieoczekiwanych miejscach np . gdy przeglądałem osiem Rozporządzeń wydanych przez sześć ministerstw - dotyczących zasad zabezpieczenia magazynów z bronią i amunicją to Rozporządzenie Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Dziedzictwa Narodowego jako jedyne było napisane sensownie z jednym tylko błędem - zresztą występującym we wszystkich pozostałych Rozporządzeniach. Widać, że pisali je fachowcy czego nie można powiedzieć o pozostałych Rozporządzeniach.