Janusz Galicki - Stefan Jerzy Siudalski

 Statystyki
Przejdź do treści

Janusz Galicki

Spotkałem ciekawych ludzi
Janusz Galicki - był jak nic geniuszem
Jakie były te dzieci w tamtych czasach wczesnego PRLu w szkole nr 126 na ulicy Otwockiej w Warszawie?
Ambitne i nauczyciele w większości byli nastawieni na promowanie tych którzy mieli szerszą wiedzę niż szkoła wymagała i tych którzy chcieli zdobywać wiedzę. Janusz Galicki mój sąsiad przez ścianę już w siódmej klasie podstawówki zajął w teleturnieju z historii sztuki pierwsze miejsce. Dobrze się Janusz zapowiadał i nie tylko on.
Czym różnił się od nas Janusz?
Gdy my byliśmy na poziomie czytanie "Winnetou" to Janusz czytał Encyklopedię, interesował się historią sztuki, czytał kryminały i fantastykę. Jednym słowem wyprzedzał nas o o kilka lat w zakresie zainteresowań. Do dziś pamietam jak opowiadał nam różne przeczytane historie z których wiało grozą.
Oczywiście Janusz należał do najlepszych uczniów w klasie. Miał tylko kłopoty na gimnastyce - jego nogi nie zawsze się chciały się go słuchać. Dostał nawet kolejny przydomek "Paralityk" .
A miał także inne?
Tak
"Gałus"
Janusz skończył studia i został dyrektorem jakiegoś muzeum na prowincji. Nie wiem dokładnie gdzie ale ta praca mu nie odpowiadała.
Przekwalifikował się i został..sędzią sportowym...
Takie bywają dziwne losy ludzi - "Paralityk" sędzią...
Dziwne bywają zakręty życia geniuszy...
Wikipedia podaje dodatkowe informacje:
"Ukończył studia w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i przez kilka lat po zakończeniu studiów był wykładowcą w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W późniejszych latach pracował w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Jego pasją była lekkoatletyka, od 1970 był sędzią i aktywistą tej dziedziny sportu, a szczególnie w chodzie sportowym. W latach 1981–1989 był członkiem Komisji Chodu Sportowego PZLA, a od 1990 Komisji Chodu Sportowego Warszawsko-Mazowieckiego Związku Lekkiej Atletyki (od 1992 członek zarządu). Janusz Galicki był pomysłodawcą i organizatorem rozgrywanego w Warszawie mityngu chodziarskiego O Złote Buty Jana Kilińskiego."
Na zdjęciu Janusz - to ten z dużą głową po lewej w głębi. kiedy to było?
Około 1960 roku może o rok wcześniej bo na ścianie wisi gazetka zrobiona przez moją siostrę.
Wróć do spisu treści