Kłodzko - Stefan Jerzy Siudalski

 Statystyki
Przejdź do treści

Kłodzko

Wędrówki > Polska

Tam się urodziłem w grudniu 1947 roku. Byłem trzynastym Polakiem urodzonym w tym mieście po wojnie.
Mój ojciec Stefan Siudalski był przez kilka lat komendantem straży, pierwszym komendantem straży pożarnej w Kłodzku.
Czy coś pamiętam z dzieciństwa?
Nic bo byłem za mały ale wielokrotnie opowiadano mi o czołgu jaki "miał" mój starszy brat. To znaczy przed domem gdzie mieszkaliśmy stał porzucony z czasów wojny niemiecki czołg. Starszy brat uważał go wraz z rówieśnikami za swój. Płaczu było co niemiara jak przyjechali aby zabrać ten czołg.
Pozostała po tym czołgu pamiątka - wziernik kierowcy- wykonany z jakiegoś plastiku który był całkowicie odporny na uderzenia młotkiem czy kamieniem /próbowaliśmy/ ale dawał się ciąć piłką i wiercić.

Cytat z Wikipedii:
"
W Kłodzku swoją siedzibę ma Komenda Powiatowa Straży Pożarnej, gdzie funkcjonuje jednostka ratowniczo-gaśnicza. Pierwszym komendantem, po wojnie, straży pożarnej w Kłodzku był ppor. Stefan Siudalski. Funkcję tę pełnił od 1 lipca 1945 r. do 31 marca 1949 r. Remiza mieści się przy ul. Traugutta."

Zdjęcia powyżej
Po lewej zdjęcie z rodzinnego albumu, po prawej to samo zdjęcie w muzeum pożarnictwa w twierdzy kłodzkiej wykonane w 1991 roku.
Zdjęcie poniżej pochodzi najprawdopodobnie z Kłodzka. W drugim rzędzie, szósty od lewej Stefan Siudalski.

Kształt drzwi na obu zdjęciach taki sam tylko te dzisiejsze jak by bardziej paskudne ale sądzę, że to jest to samo miejsce.
No cóż w międzyczasie minęło jak by nie było ponad 60 lat.
Czy żyje któraś z osób z tego dużego zdjęcia?
Nie sadzę - ale może ktoś rozpozna na nim swojego ojca albo dziadka?
To już przecież historia.

Powódź a właściwie dwie powodzie bo Kłodzko na przestrzeni dwustu lat nawiedziły dwie powodzie o takim samym zasięgu.
Ten wilk na ścianie kamienicy jest około 4 m nad ziemią a jednak podczas powodzi "napił się wody" - po prostu woda sięgała mu do pyska.Na ścianie w kościele widać dokąd dochodziła woda i co ciekawe ta poprzednia powódź z przed 200 lat osiągnęła prawie dokładnie taki sam poziom jak ta z 1997 roku.

Wróć do spisu treści